Про зимову підгодівлю птахів

Автор: Максим Гаврилюк

В Україну прийшла морозна погода, тож варто поговорити про підгодівлю птахів. Орнітолог НПП «Холодний Яр», кандидат біологічних наук Максим Гаврилюк розповів про правила зимової підгодівлі.

* Чим варто годувати птахів?

Найкращим кормом для більшості птахів є несмажене несолоне соняшникове насіння, адже його поїдають як комахоїдні птахи (синиці), так і зерноїдні (в’юркові, вівсянки, горобці тощо). Чудовим кормом також є подрібнені горіхи (волоські, арахіс) тощо, адже вони містять велику кількість калорій. Більшість зимуючих птахів охоче споживають несолоне сало (фото 1, 2). Зерноїдні птахи можуть поїдати зерно пшениці, кукурудзи та вироби з них.

Фото 1 – Синиця велика на салі

Фото 2 – Синиця чорна на салі

* Чим неможна годувати птахів?

Неможна давати птахам зіпсовану їжу, солоні і смажені продукти, адже це небезпечно для їхнього здоров’я та може призвести до смерті. Не варто давати хліб, адже для птахів це низькокалорійна їжа, яка містить дуже мало поживних речовин.

* Якою повинна бути годівничка?

Конструкція годівнички повинна бути такою, щоб птахи легко діставали корм. Найбільш простий спосіб – відкрита платформа (фото 3), проте її вам потрібно буде регулярно чистити від снігу. Поширеними є конструкції, зроблені з дерева, які мають дах (фото 4). Для виготовлення годівнички цілком можна використати пластмасові пляшки (фото 5). Подивіться відео від Максима Гаврилюка, як можна з ПЕТ-пляшки зробити годівничку бункерного типу: https://youtu.be/rOlm7U9DD60

Фото 3 – Годівниця відкритої конструкції, на ній великі синиці

Фото 4 – Годівниця з дахом та синиця велика на ній

Фото 5 – Годівниця бункерного типу та синиця велика і горобець польовий

* Коли варто підгодовувати птахів?

Підгодовувати птахів можна протягом всього зимового періоду. Однак значення підгодівлі зростає з настанням морозів (адже птахи більше витрачають енергії на власний обігрів) та з випаданням снігу (адже птахам важче знайти собі корм).

Тому запрошуємо подбати про наших птахів у важкий для них період!

Автор фото – Максим Гаврилюк.

Новини

Школа біорізноманіття у Національному природному парку «Холодний Яр»

Запрошуємо студентів та магістрантів біологічних спеціальностей, а також аспірантів-ботаніків взяти участь у роботі Школи біорізноманіття у Національному природному парку «Холодний Яр». 19-23 травня 2025 року на базі Національного природного парку «Холодний Яр» (вул. Холодноярська, 165, с. Мельники, Черкаський р-н, Черкаська область) Захід відбуватиметься в унікальному реліктовому лісовому масиві, що має виняткове історичне та природоохоронне значення. […]

  • Науково-дослідна діяльність

У Холодному Яру вперше загніздився ОРЛАН-БІЛОХВІСТ!

У зимовий період співпробітниками Національного природного парку “Холодний Яр”  на одній із лісових ділянок було виявлено гніздо великого хижого птаха, біля якого спостерігали дорослого орлана-білохвоста.

  • Науково-дослідна діяльність
  • Тварини

Родина Чучупаків в історії становлення Української державності

Холодний Яр дав десятки вогненних прикладів героїзму, якими не кожна нація може похвалитися. Цілі родини ставали на захист свободи та незалежності України. Одна з таких – родина Чучупаків, що” …склала на жертовник Батьківщини життя п’ятьох синів”: Петра, Василя, Олекси , Семена, Автонома.

  • Без категорії